Революция в програмирането
,
class Уеб extends Програма
Живеем във времената на уеб приложенията. Ползваме и класически програми, но всичко се намира в мрежата напоследък. Онлайн услугите изместват все повече програмите, които ползваме директно на компютрите си.
Често хората не могат да осъзнаят разликата между програма, която пускат, и някоя сложна уеб услуга. Да, усещат че нещо не е същото и че за едното трябва да си в интернет. По-бавно откриват, че тези програми се държат различно. Очакват това, на което са свикнали, а когато получат друго, има объркване и неприятни чувства. Защото интерфейсът при двата вида е различен.
На сайта трябва да "качиш" снимките, докато с програмата просто ги отваряш. Програмите трябва да се инсталират и задават неудобни въпроси като какво от себе си да ти дам? и тук ли да се сложа?. При уеб приложенията е достатъчно да напишеш адреса.
Today I installed Google's new email application by typing Alt+D, gmail, Ctrl+Enter.
Joel Spolsky,
How Microsoft Lost the API War
Край на класическите програми
В последните години придобиха популярност Web 2.0 и Ajax. И затвърдиха стремежа към все по-гладки и изобретателни уеб програми. Направиха възможни уеб приложенията. Масово.
Резултатът:
никой не иска да разработва Windows API програми
(от 2004!)
Joel Spolsky,
Пак там
Къде е революцията
Ако Web 2.0 решаваше всички проблеми, революцията щеше да е приключила и всички щяхме доволно да правим възлияния на древногръцките герои.
Но уеб приложенията имат още много недостатъци за изглаждане. Например:
- не могат да достъпват файлове от компютъра ви (и ако можеха щяха да са по-лоши от вирусите)
- не стават за графично интензивни програми
- просто ги няма, когато не сте онлайн
Въпреки преоткриването на Javascript и предимствата на Flash, те не могат напълно да изместят класическите програми. Това поставя в трудно положение както разработчиците, така и хората които поръчват приложения.
Революцията е успешна, само когато можем да обединим нещата и да ползваме предимствата и на двете толкова различни среди.
Древногръцка митология
Гигантът Adobe са нарекли един от проектите си Аполон (Apollo). Може би като отговор на Аякс (AJAX). И изглежда това е липсващото звено в еволюцията на програмите.
Описват го като: среда за разработка на класически (desktop) програми вграждащи уеб приложения. И е много-платформена (Windows и Mac, може би по-късно и Linux). Звучи много обещаващо.
обновено: Аполон стана на въздух (AIR), а Майкрософт цепят със сребърен лъч (Silverlight).